Harting rozšiřuje svoji konstrukční řadu Han-Eco o monoblokové vložky s tradičním šroubovým zakončením.

 

 

NOVÉ VLOŽKY PRO

NÍZKOU HMOTNOST

 

Lehká váha mezi těžkými konektory:

Harting rozšiřuje svoji konstrukční řadu Han-Eco o

monoblokové vložky s technikou šroubových přípojek.

Takto se výhody konstrukční řady využijí také

v aplikacích, které přednostně využívají vložky s touto

technikou připojení.

 TEXT: Gero Degner, Harting FOTO: Harting

     

Rodina Han-Eco používá vysoce výkonný plast jako materiál krytu a nabízí tak hmotnostní a nákladové výhody oproti „klasickým“ průmyslovým konektorům s kovovým krytem. Kryty Han-Eco lze zvlášť rychle osazovat zcela bez nástrojů díky bezšroubovému principu zajištění modulů a vložek.

 Analogicky k těžkým průmyslovým konektorům konstrukční řady Han B, se Han-Eco nabízí v konstrukčních velikostech 6 B, 10 B, 16 B a 24 B. Důsledné upuštění od nepotřebných konstrukčních prvků umožní vyšší hustotu kontaktů. Vedle průchodkových krytů s přímým nebo bočním kabelovým výstupem jsou k dispozici také vestavné, spojkové a soklové kryty. Kabelové vývodky s metrickými závity jsou již součástí dodávky krytu.

Robustní vysoce výkonný plast

 Kryty Han-Eco jsou vyrobené z vysoce výkonného plastu zpevněného skelnými vlákny, který je rezistentní vůči vlivům životního prostředí a v kombinaci s tvarem krytu zajišťuje vysokou mechanickou robustnost. V zajištěném stavu dosahuje tato konstrukční řada konektorů stupeň ochrany IP65. Také ohledně hořlavosti splňuje série Han-Eco veškeré požadavky a dosahuje podle UL 94 nejlepší možnou klasifikaci V 0.

Při vývoji plastových konektorů kladli inženýři společnosti HARTING velký důraz na nekomplikovanou a rychlou montáž. V souladu s tím lze Han-Eco sestavit zcela bez šroubů a bez nářadí. Výrobce místo toho sází se svým systémem click-and-mate na jednoduché a spolehlivé řešení zajištění.

 

Moduly ze stavebnice

 K dispozici je známé modulové portfolio konstrukční řady Han hodící se ke krytům Han-Eco. Zvláštností přitom je to, že do krytů všech čtyř konstrukčních velikostí Han-Eco se umístí vždy o jeden modul navíc než do krytů Han-B stejné konstrukční velikosti. Díky použití modulů z konstrukční řady Han-Modular lze v konektoru jednoduše a bezpečně přenášet nejrůznější výkony a signály. Moduly lze samozřejmě integrovat také s novými monobloky E do konektoru Han-Eco. Pro přenos ochranného vodiče je volitelně k dispozici modul PE.

 

Montážní výřez vestavného krytu je identický s výřezy standardních průmyslových konektorů HARTING, konstrukční úpravy například u stěn skříňových rozvaděčů proto nejsou nutné.

TECHNICKÉ ÚDAJE A VÝHODY

 • Materiál krytu a páčky: polyamid zpevněný skelnými vlákny.

• Materiál těsnění krytu v závislosti na provedení: NBR nebo FPM

• Teplotní rozmezí: -40 až +125 °C

• Hořlavost: V0 podle UL94, F2 / I3 podle NFF16101/16102

• Stupeň ochrany v zajištěném stavu: IP65

• Úspora hmotnosti při zachování velmi dobré mechanické robustnosti

• Instalace zcela bez šroubů a bez nářadí (click and mate)

• Díky vysoké resistenci vůči vlivům životního prostředí vhodné i pro venkovní použití

• Využitelná je téměř kompletní nabídka Han-Modular

• Monobloky s výrazně vyšší hustotou kontaktů

• Jednoduché možnosti kódování

Rozšíření oblastí použití

 HARTING rozšířil portfolio Han-Eco o kontaktové vložky Monoblok E se šroubovou přípojkou, které jsou k dispozici pro všechny čtyři konstrukční velikosti. Také u monobloků byl zachován princip zajištění Han-Eco click and mate, a tudíž jednoduchá montáž bez nářadí. Monobloky používají osvědčené kontakty Han-E se šroubovou přípojkou a ochranou drátů. Mají jmenovité napětí 500 V a jmenovitý proud 16 A. Průřez kabelové přípojky je minimálně 0,75 mm2 a maximálně 2,5 mm2.

 Zvláštností nových monobloků E pro Han-Eco je to, že ve srovnání se standardními vložkami Han-E dosahují až o 67 procent vyšší hustoty kontaktů. Monobloky disponují předsazeným PE kontaktem a možností šestinásobného kódování. Z toho vyplývá pro dané čtyři konstrukční velikosti maximální osazení kontaktů 10+PE, 14+PE, 20+PE a 28+PE. Monoblokové vložky velikostí 6 B (10 E) a 10 B (14 E) jsou již k dispozici, velikosti 16 B (20 E) a 24 B (28 E) budou následovat v polovině roku 2014.

 

„Nakombinovat vložky s moduly“

 Jaká koncepce stojí za Han-Eco?

Gero Degner, produktový manažer společnosti HARTING, o možnostech použití, flexibilitě a výhodách plastových konektorů.

 

A&D: Typický konektor HARTING – hranatý a z šedé kovové litiny – najdete ho téměř v každé výrobě. Přichází zde se sérií Han-Eco změna k zakulaceným černým konektorům na strojích?

Gero Degner: Ne, tak tomu nebude. Klasické těžké průmyslové konektory HARTING, jen jako příklad zde uveďme konstrukční řadu Han B, zůstanou tímto nedotčeny. Han-Eco je naopak koncipována jako rozšíření našeho portfolia – aby zákazníci měli větší možnosti výběru přizpůsobení konektoru přesně pro požadavky své konkrétní aplikace. Zde se využijí výhody, které nabízí plastový kryt pro velké množství aplikací. Aspekt úspory hmotnosti je aktuálním tématem v mnoha oborech.

 

A může plastový kryt držet krok i s ohledem na stabilitu a robustnost?

Tyto kryty jsou velmi robustní -  konečně nepoužíváme žádné laciné suroviny, ale vysoce výkonný plast zpevněný skelnými vlákny. S odhlédnutím od extrémních zátěží, u kterých je kovový kryt o rozhodující trošku robustnější, splňuje Han-Eco veškeré požadavky pro velkou šíři aplikací. Oblast materiálů zaznamenala v uplynulých letech enormní vývoj. Dnes jsou u plastů možné vlastnosti, které byly dlouho nemyslitelné. To teprve umožnilo nahrazení kovu plastem v mnoha výrobních oblastech. Adekvátně tomu zajišťuje u Han-Eco použitý materiál v souladu s konstrukčním dimenzováním extrémně vysokou tuhost krytu, a tedy i o nezbytnou mechanickou robustnost.

To zní jako potřeba odsouhlasení s dodavatelem.

Přesně tak to je. Poté, co jsme definovali nejvhodnější typ materiálu, odsouhlasíme s výrobcem, jaké dodatečné vlastnosti musí mít plast pro naši konstrukční řadu Han-Eco. Z toho vyplynuly další požadavky, právě také s ohledem na požární normy a předpisy, důležité pro naše zákazníky z železničního odvětví. Na základě z toho odvozených specifikací pro nás vytvoří výrobce materiálu konečný typ materiálu.

 

Ve kterých bodech moderní plast vyniká nad klasickou kovovou litinou?

Významnou výhodou je úspora hmotnosti. K tomu se přidává vysoká ochrana proti vlivům životního prostředí: kryty konstrukční řady Han-Eco jsou odolné vůči UV záření a ozónu a takové i zůstávají – aniž by k tomu byla nutná nákladná následná povrchová úprava.

 

Zaměřujete se s Han-Eco na klasické strojírenství?

Ne. I mimo oblast strojírenství – které je samozřejmě důležitým trhem pro tento produkt – je spektrum použití široké. Han-Eco se tak používá u kolejových vozidel v železničním průmyslu. Při vysokém počtu použitých konektorů je jasně zřetelná hmotnostní úspora díky plastovým krytům. Nadto se Han-Eco používá ve větrných elektrárnách, zde se využije zejména odolnost proti korozi v prostředí obsahujícím solnou mlhu. Třetím odbytištěm je oblast vysílání a zábavy.

 

V divadle a ve filmu vidí Han-Eco rádi už jenom proto, že černý kryt neodráží světlo.

 

V čem spočívají rozdíly ohledně montáže?

Při vývoji Han-Eco jsme vědomě nepřevzali 1:1 konstrukci a design našich stávajících konstrukčních řad s kovovými kryty. Místo toho jsme si položili otázku, jaký dodatečný užitek pro zákazníka můžeme vyvodit z použití plastu jako materiálu krytu pro celý konektor. Jenom tak jsme mohli realizovat náš montážní koncept click-and-mate, který si vystačí zcela bez kloubových rámů, které jsou běžně potřeba k fixaci modulů v krytu. Uživatel může bez nástroje nasadit a pevně zacvaknout všechny moduly, což je u kovového krytu naprosto nepředstavitelné. V důsledku toho přináší náš systém výrazné časové výhody při prefabrikaci.

 


Co je u nové koncepce monobloků pro Han-Eco zvláštního?

Monobloky E se šroubovou přípojkou nabízejí nové možnosti. Cílí na zákazníky, kteří potřebují v konektoru pouze jeden typ kontaktu a chtějí využít časové výhody díky jednoduché montáži bez nářadí. K tomu se přidává po desetiletí osvědčená šroubová přípojka z konstrukční řady Han E zajišťující nekomplikované připojení kabelu. Ve srovnání se standardními vložkami se šroubovou přípojkou z řady Han E pro použití v kovovém krytu vyplývá vyšší hustota kontaktů, protože odpadají nepotřebné konstrukční prvky. Takto s monoblokem 14 E sedí do konektoru Han-Eco o velikosti pouzdra 10 B nyní 14 kontaktů – místo standardních deseti. Tuto výhodu může uživatel převést přímo do dodatečné funkce nebo může dokonce zvolit pouzdro menší konstrukční velikosti.

 

 

Jaké nové možnosti vyplývají z rozšířené nabídky vložek?

Již jen ze samotných kombinačních možností více než 40 modulů konstrukční řady Han-Modular vyplývá astronomický počet variant. Proto poskytujeme online konfigurátor,který podporuje zákazníky při výběru modulů a v případě potřeby uloží požadovanou konfekci pro objednávky. Rozšíření konstrukční řady o monoblok E je ovšem něco zvláštního, protože teď se dají poprvé kombinovat monobloky s moduly v konektoru.

 

Proč se design plastového krytu podobá sérii Han-Yellock?

Obě konstrukční řady vznikly přibližně ve stejnou dobu a v obou případech platila deviza: konektory mohou také dobře vypadat. Samozřejmě má design u spotřebních produktů vyšší prioritu než u průmyslových. Ale i v průmyslovém odvětví stále získává na důležitosti: někteří zákazníci již dnes nakupují přednostně Han-Eco kvůli designu.

 

Nakolik tedy stoupají požadavky – ty, které se týkají designu?

V mnoha oblastech opravdu stoupají, například vzhledem k cyklům zapojení a teplotám okolí. Tyto požadavky plníme našimi novými konstrukčními řadami Han HMC a Han High Temp. Ve vztahu k tématu Průmysl 4.0 se do popředí stále více dostává vysoká flexibilita, častá výměna nástroje a jednoduché přezbrojení zařízení.

 

Konektory tedy mohou také něčím přispět k Průmyslu 4.0?

V budoucnu bude všechno flexibilnější a inteligentnější. Konektor musí tuto změnu rovněž prodělat a musí stačit stoupajícím požadavkům. Proto aktuálně pracujeme například na konektorech s integrovanými RFID tagy, aby byla výroba s diagnostickými daty zase o kousek chytřejší.